Akné – symptómy a príčiny

Akné je stav pokožky, ku ktorému dochádza pri upchatí vlasových folikulov prebytočným kožným mazom a odumretými kožnými bunkami. Akné sa prejavuje vo forme bielych alebo čiernych pupienkov zvyčajne na tvári, čele, hrudi, chrbte či pleciach.

Akné sa bežne vyskytuje medzi tínedžermi, no postihuje ľudí všetkých vekových kategórií. Môže spôsobovať jazvy na pokožke aj duši. Hojenie akné trvá pomerne dlho, preto čím skôr začnete akné liečiť, tým lepšie.

Symptómy akné

Príznaky ochorenia sa líšia v závislosti od závažnosti stavu pacienta. Akné sa prejavuje vo forme bielych alebo čiernych bodiek. V prvom prípade sa jedná o uzavreté a hnisom upchaté póry, v druhom prípade je rozdiel v tom, že póry sú otvorené a čierna farba je výsledkom oxidácie hnisu. K ďalším príznakom zaraďujeme malé červené hrbolčeky – papuly či papuly so zahnisanou špičkou (nazývajú sa pustuly). Akné sa môže sformovať aj do veľkých, pevných a bolestivých hrudiek pod povrchom kože. Tie bývajú naplnené hnisom – v takom prípade hovoríme o cystických léziách.

Kedy navštíviť lekára

Ak svojpomocná liečba akné nezaberá, je potrebné navštíviť lekára. Ten vám zaručene dá dobré tipy ako na mastnú pleť a s tým spojený výskyt akné. Ak akné pretrváva a stav sa zhoršuje, pravdepodobne to bude chcieť zásah dermatológa. Akné netreba podceňovať; najmä u starších osôb môže náhly nástup ťažkého akné signalizovať iné ochorenie, ktoré si vyžaduje lekársku pomoc. Tú by ste mali vyhľadať aj v prípade, ak po použití voľnopredajných kozmetických produktov pociťujete mdloby, ťažko sa vám dýcha a vaša tvár, pery, oči a okolie jazyka začína opuchať.

Príčiny vzniku akné

Výskyt akné spôsobujú štyri hlavné príčiny: nadbytočná tvorba kožného mazu, vlasové folikuly upchaté týmto mazom a odumretými kožnými bunkami, baktérie a nadmerná produkcia androgénov. Akné sa zvyčajne objavuje na miestach tela, kde je najviac mazových žliaz (horná polovica tela).

Stav akné môžu zhoršiť hormonálne zmeny, ku ktorým dochádza predovšetkým v puberte a počas tehotenstva, ale aj niektoré lieky – najmä také, ktoré obsahujú kortikosteroidy, lítium či testosterón. Otázny je vplyv jedla na akné. Štúdie naznačujú určitý vzťah medzi konzumáciou určitého typu potravín a zhoršením stavu akné. Jedná sa najmä o potraviny bohaté na sacharidy, ako napríklad biele pečivo, hranolky, ale aj mlieko. Zatiaľ sa však nedajú vyvodiť všeobecné závery či dietetické odporúčania.

Záver

Akné rozhodne neradno podceňovať. Ide o seriózne ochorenie, ktoré môže časom prerásť do veľmi závažného stavu, ovplyvňujúceho nielen vaše telo, ale aj myseľ. Liečbu akné treba rozhodne konzultovať s lekárom, ktorý vám iste odporučí účinnú kozmetiku a krémy na akné.

Write a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *