Komu veriť pri výbere správneho antivírového programu?

Antivírus je povinnosť. Na tom sa zhodnú všetci odborníci. Ochrana zabudovaná v operačnom systéme rozhodne nestačí. A ako vybrať ten správny softvér. Nemusí to byť dilema, ak si uvedomíme, čo vlastne chceme.

internet antivir

Antivírus zadarmo. Drvivá väčšina firiem ponúka svoj produkt v osekanej verzii zdarma – a veľmi veľa ľudí túto možnosť aj využíva. Pre koho je to vhodné? Určite pre skúsených užívateľov, ktorí vedia, čo robia, rozoznajú pokútne kúty internetu a nesťahujú podozrivé veci. Pre chudobnejších ľudí, ktorí na počítače nemajú zásadné veci (napríklad celú firemnú agendu), neutrácajú veľa peňazí cez internet a nemávajú problémy so škodlivými vírusmi alebo softvérom.

Platená varianta. Ak máte na počítači dôležité veci, pracujete veľa, manipulujete s peniazmi, neveríte firewallu, obávate sa monitorovania, ransomwaru, malwaru a celkovo cyberzločinov, určite choďte do platenej možnosti. Má totiž oveľa viac funkcií, ochrany a za peniaze sa vám už musí aj samotná podpora firmy seriózne venovať. Možno by ste mohli antivírus kúpiť aj svojej starkej, ktorá netuší, čo všetko si omylom sťahuje a prečo jej na ploche pribúdajú rôzne ikony, bary a podobne.

Pred čím sa vlastne chránime

Vírusy. Klasický program napísaný niekým neznámym, ale so zlým úmyslom. Musí byť spustený užívateľom na zariadení, preto sa vírus často tvári ako nevinná hračka. Vírusom môže laik nazývať teoreticky všetku škodlivú infekciu.

Trójske kone a keyloggery. Opäť, normálne sa tváriaci sa softvér, ktorý sa má usadiť vo vašej “domácnosti” a odtiaľ posielať nelegálne vaše dáta.

Spyware. Automatizovaná varianta, ktorá sa pokúša čo najviac ukryť pred zrakom užívateľa a nerušene posielať balíky dát na hackerské servery.

Červy. Prográmky a skripty, ktoré využívajú nezaplátané chyby v systéme. Dokážu sa množiť samé od seba a na rozdiel od vírov, nemusíte ich manuálne spúšťať.

Rootkity. Druh malware, ktorý dáva hackerovi plnú kontrolu nad vaším zariadením. Ten si môže na napadnutom počítači robiť čo sa mu zachce.

Ransomware. Automatická infekcia, ktorá vám zakóduje alebo inak zneprístupní súbory. A potom si za ich sprístupnenie vypýta drzo peniaze.

Adware. Program, ktorý vám do systému naťahá najrôznejšie reklamné upozornenia, vyskakujúce okná, no môže do vášho počítača dostaťaj nebepečnejšie záležitosti.

Sieťové DDOS útoky. Ak vám niekto chce škodiť, môže váš systém alebo sieť zahltiť obrovské množstvo nezmyselných dát, ktoré vyradia vaše zariadenie, server alebo internetový projekt.

Nebezpečné weby. Aj na weboch sa v PHP jazyku ukrýva množstvo neželanej infekcie, ktorú dobrý antivírusový program musí vedieť odstrániť.

internet bezpečnosť

Kritéria na výber antivíru

  • dobré meno – na povesti antivírovej spoločnosti veľmi záleží. Z našich zemepisných šírok môžeme pokojnte dôverovať značkám ako sú ESET, Avast či AVG. Určite ste počuli aj o Nortone, Avire, Pande alebo poznáte antivírus Kaspersky. Toto sú veľké svetové korporácie, ktoré pracujú pre vlády, priemysel a rôzne inštitúcie. Firiem je však oveľa viac.

  • výkonnostné testy – znalci si dajú robotu a prehľadajú testy antivírov. Tie robia napríklad redakcie vyhlásených IT časopisov, ale existujú aj firmy, ktoré sa špecializujú na test antivírov. Majú veľa požiadaviek, jednou z hlavných je napríklad to, že antivírus nezhltne príliš veľa výpočetného výkonu vášho zariadenia.

  • falošné poplachy – ďalším kritériom, ktoré sa často používa, je falošný poplach. Čiže upozornenie omylom.

  • pridružené nástroje – čím lepší antivírus, tým viac funkcií vám ponúka. Antivíry sa pripájajú na cloud, môžu vám ponúknúť, že skryjú vašu IP, dokážu fungovať v “hernom” režime, blokujú reklamy, pomáhajú vám s mailovým spamom… Je z toho či vyberať.

  • podpora a cena – ako bolo naznačené vyššie, za svoje peniaze má zákazník právo žiadať podporu, čiže možnosť zavolať, alebo napísať do firmy a tam by mu mali vedieť pomôcť, poradiť, nasmerovať. A keďže všetko má svoju cenu, aj komfort služby súvisí s tým, koľko ktorý antivírus stojí.

Write a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *